Glasgow 2014: Day one round-up

Published 24 July 2014

Ross_Murdoch_CWG

Day one at the Glasgow 2014 Commonwealth Games saw England's Jodie Stimpson win the first gold medal of the competition as she triumphed in the women's triathlon. Alistair and Jonathan Brownlee followed suit, securing a 1-2 finish for England. The first day of action culminated in Scotland's Ross Murdoch winning gold in the 200m Breaststroke.

Day one medallists

Gold:

  • Jodie Stimpson - Women's Triathlon* (Eng)
  • Alistair Brownlee - Men's Triathlon* (Eng)
  • Sophie Thornhill and Helen Scott - Women's Para-Cycling Sprint B2 Tandem* (Eng)
  • Kimberley Renicks - Women's -48kg Judo (Sco)
  • Ashley McKenzie - Men's -60kg Judo* (Eng) 
  • Colin Oates - Men's -66kg Judo* (Eng)
  • Louise Renicks - Women's -52kg Judo (Sco) 
  • Nekoda Davis - Women's -57kg Judo* (Eng)
  • Hannah Miley - Women's 400m Individual Medley* (Sco)
  • Ross Murdoch - Men's 200m Breaststroke* (Sco) 

Silver:

  • Jonathan Brownlee - Men's Triathlon* (Eng)
  • Aileen McGlynn - Women's Para-Sport Sprint B2 Tandem (Sco)
  • Sir Bradley Wiggins - Men's 4000m Team Pursuit* (Eng) 
  • Ed Clancy - Men's 4000m Team Pursuit* (Eng)
  • Andrew Tennant - Men's 4000m Team Pursuit* (Eng) 
  • Steven Burke - Men's 4000m Team Pursuit* (Eng)
  • Jason Kenny - Men's Team Sprint* (Eng)
  • Kian Emadi-Coffin - Men's Team Sprint* (Eng)
  • Philip Hindes - Men's Team Sprint* (Eng)
  • Kelly Edwards - Women's -52kg Judo (Eng)
  • Stephanie Inglis - Women's -57kg Judo (Sco)
  • Aimee Willmott - Women's 400m Individual Medley* (Eng)
  • Michael Jamieson - Men's 200m Breaststroke* (Sco)
  • Siobhan-Marie O'Connor - Women's 200m Freestyle* & Women's 4x100m Freestyle* (Eng)
  • Francesca Halsall - Women's 4x100m Freestyle* (Eng)
  • Amy Smith - Women's 4x100m Freestyle (Eng)
  • Becki Turner - Women's 4x100m Freestyle* (Eng)
  • Francesca Jones - Team Rhythmic Gymnastics (Wal)
  • Laura Haford - Team Rhythmic Gymnastics (Wal)
  • Nikara Jenkins - Team Rhythmic Gymnastics (Wal)

Bronze:

  • Jessica Varnish - Women's 500m Time Trial* (Eng) 
  • Vicky Holland - Women's Triathlon* (Eng)
  • John Buchanan - Men's -60kg Judo (Sco)
  • James Guy - Men's 400m Freestyle* (Eng)
  • Connie Ramsay - Women's -57kg Judo (Sco)
  • Lisa Kearney - Women's -52kg Judo (NI)
  • Andrew Willis - Men's 200m Breaststroke* (Eng)
  • James Millar - Men's -66kg Judo (Sco)

*athlete is on the UK Sport World Class Programme

Newsletter Sign Up

Sign up to our email newsletter to hear about our latest news, jobs, and events

Sign Up
Funding Partners
  • Department for Culture, Media & Sport
Official Partners
  • BAE Systems
  • BUPA
Strategic Partners
  • British Olympic Association
  • Paralympics GB
  • Sport England
  • Sport Northern Ireland
  • Sport Wales
  • Sport Scotland