Look Ahead to Day 10

Published 17 September 2016

Richard Langdon

On the penultimate day of the Rio 2016 Paralympic Games, the sailing medals will be decided with defending champion Helena Lucas leading the standings in the one-person keelboat, and Alex Rickham and Niki Birrell in a three-way tussle for silver in the two-person keelboat.

Switching from the water to two wheels and Dame Sarah Storey will be aiming to successfully defend her women's road race C4-5 title and win her 14th gold overall - although she will be up against familiar faces in team-mates Kadeena Cox and Crystal Lane.

The former has already made history in Rio by becoming the first Britain to win gold medals in two different sport at the same Games since 1984 and has four medals already, while Lane won individual pursuit silver back on day one.

Also going on the bike will be double Rio gold medallists Steve Bate and guide Adam Duggleby plus silver medallist Neil Fachie and Pete Mitchell in the men's road race B, while Lora Turnham and Corrine Hall go in the women's race.

It's a busy penultimate programme of athletics including reigning European 200m T35 champion Maria Lyle chasing a third Rio medal, as Paul Blake - winner of GB’s 50th gold medal on Friday in the 400m T36 – looks to upgrade on his London 2012 bronze in the 800m.

Over at the Olympic Aquatics Centre, it's the last day of swimming action with no fewer than 11 Brits in action in the heats. Ellie Simmonds looks to add to the Beijing gold and London silver she won in the 100m freestyle S6 although she will face competition from European bronze medallist and teammate Ellie Robinson, while Bethany Firth could take her tally of medals won in Rio to four in the 200m individual medley SM14.

The focus will also be on the Rio Olympic Arena to see if the men's wheelchair basketball team can go one better than their female counterparts and clinch bronze in their match against Turkey.

The mixed wheelchair rugby team also face Sweden in the 5th-6th classification match, while at the Sambodromo there are individual quarter-final matches for Vicky Jenkins, Jess Stretton and Jo Frith plus a semi-final for the mixed team.

More highlights for the day ahead are below (times denoted are BST) and for results and medal table, visit our interactive micro-site #EVERYROADtoRIO LiveClick here to look back at yesterday's result.

You can also keep up with key moments from the Paralympics by following @UK_Sport on Twitter.

Saturday 17 September

🏅Wheelchair Basketball
Bronze medal match; GB v Turkey (15:45)

🏅Sailing
2.4 MR; Helen Lucas (16:05)
Skud 18; Alexandra Rickham, Niki Burrell (17:05) 
Sonar; John Robertson, Hannah Stodel, Steve Thomas (18:05)

🏅Athletics
T53/54 4x400m relay (21:30)
800m T36; Paul Blake (23:17)
T35 200m; Maria Lyle (15:13)
T51 400m; Stephen Osborne (14:54)
T44 100m; Sophie Kamlish (00:31)

🏅Cycling
Women’s C4-5 road race; Dame Sarah Storey, Crystal Lane (13:35)
Men’s B Tandem races; Neil Fachie and Steve Bate (17:00) 
Women’s B Tandem races; Lora Turnham (17:05)

🏅Swimming
200m SM8 IM; Ollie Hynd (21:43)
SM14 200m IM; Bethany Frith, Jessica Jane Applegate (00:08)
S6 100m freestyle; Ellie Simmonds, Ellie Robinson (21:36)
S5 100m freestyle; Andrew Mullen (23:28)
S12 50m free; Hannah Russell (22:06) 
S14 200m IM;  Tom Hamer (00:00)

🏅Archery
Women’s W1 individual compound; Jessica Stretton, Joanna Frith, Victoria Nina Jenkins (16:45)
W1 team competition (16:45)

*🏅Denotes a medal session

Back to #EVERYROADtoRIO LIVE


R3 mixed 10m air rifle; Matt Skelhon (qualification 13:30, final 15:45)

Funding Partners
  • DCMS
  • TNL partners
Official Partners
  • BAES logo
  • BUPA
  • IHG logo
Strategic Partners
  • British Olympic Association
  • Paralympics GB
  • Sport England
  • Sport Northern Ireland
  • Sport Wales
  • Sport Scotland