Look Ahead to Day 11

Published 16 August 2016

2016 Getty Images

On the final day of track cycling in Rio, Laura Trott hopes to add a fourth Olympic gold to her collection in the Omnium, Becky James and Katy Marchant go in the women’s sprint finals and concluding the evening from a British perspective will be Jason Kenny and Callum Skinner in the keirin.

Giles Scott has guaranteed himself a gold medal after a storming show throughout in the finn class competition, and going home with the minimum of a bronze medal is Joshua Buatsi, who has boxed his way into the semi-final.

Athletics continues with British representation in the men’s high jump and women’s 1500m final, and back in action following a synchro diving gold, is Jack Laugher, this time in the individual 3m springboard.

More details of highlights throughout the day are below (times denoted are BST). For a full schedule, live updates and stats visit #EVERYROADtoRIO Live or keep up with medal moments by following @UK_Sport on Twitter.

Catch up with yesterday’s events click here.


Monday 15 August

🏅Sailing
Finn, Giles Scott’s gold medal will be confirmed today (18:35)

🏅Track Cycling
Women’s Omnium, Laura Trott (21:05)
Men’s Keirin, Jason Kenny and Callum Skinner (22:20)
Women’s Sprint, Becky James and Katy Marchant (21:44)

🏅Athletics
Men’s High Jump Final, Robbie Grabartz (00:30)
Women’s 1500m, Laura Muir and Laura Weightman (02:30)
Men’s 110m Hurdles, Andy Pozzi  and Lawrence Clarke (semi-finals 00:40 Wed, final 02:45 Wed)

🏅Boxing
Men’s 81kg, Joshua Buatsi boxes in the semi-finals and is guaranteed a medal (22:30)

🏅Diving
Men’s 3m Springboard, Jack Laugher (semi-final 14:00, final 22:00)

🏅Swimming
Marathon Swim, Jack Burnell (13:00)

🏅Sailing
Nacra 17, Ben Saxton and Nicola Groves, medal race (19:20)

🏅Gymnastics
Women's Floor Final, Amy Tinkler (18:45)
Men's Horizontal Bars Final, Nile Wilson (19:30)

Badminton
Men’s Doubles semi-final, Marcus Ellis and Chris Langridge (14:40)

Boxing
Men’s 91kg quarter-finals, Joe Joyce (22:45)
Women’s 51kg, quarter-finals, Nicola Adams (15:00)

Canoe
Women’s 500m K2, Lani Belcher and Angela Hannah (13:16), semi-finals (14:46)

Equestrian
Team Show Jumping, qualification (from 14:00)

Back to #EVERYROADtoRIO LIVE

Newsletter Sign Up

Sign up to our email newsletter to hear about our latest news, jobs, and events

Sign Up
Funding Partners
  • DCMS
  • TNL partners
Official Partners
  • BAES logo
  • BUPA
  • IHG logo
Strategic Partners
  • British Olympic Association
  • Paralympics GB
  • Sport England
  • Sport Northern Ireland
  • Sport Wales
  • Sport Scotland